poniedziałek, 4 czerwca 2012

Studnie chłonne


10.Studnie chłonne     
           
Studnie chłonne stosowane są do wyprowadzania ścieków do gruntu po uprzednim ich doczyszczaniu w warstwie filtracyjnej. Ścieki wsiąkają w grunt przez pozorne dno oraz przez otwory w ścianach umieszczonych na wysokości warstwy filtracyjnej. Ich stosowanie ma szczególne uzasadnienie wówczas, gdy nie ma możliwości odprowadzenia ścieków oczyszczonych do wód powierzchniowych. W takim przypadku oczyszczone w wysokim stopniu ścieki, wprowadzane są do studni chłonnej, gdzie po dalszym oczyszczeniu odprowadzane są do gruntu. Ścieki te nie stanowią żadnego zagrożenia dla wód gruntowych.     Studnie chłonne można stosować tylko w gruntach piaszczystych i wówczas, gdy ilość ścieków nie przekracza 1,0 m3/d, a poziom wody gruntowej znajduje się, co najmniej  1,0 m poniżej dna studni.                                                                                                 

 Studnie chłonne są jednym z elementów przydomowych oczyszczalni ścieków przedstawionych w normie  DIN 4261*.  Rozwiązania studni chłonnych pokazano na rysunku 10-1. Ścieki do studni chłonnej należy wprowadzić przewodem o średnicy nie mniejszej niż 150 mm, przy czym wypływające ścieki powinny trafiać na płytę zabezpieczającą przed rozmywaniem warstw filtracyjnych.  Górna warstwa filtracyjna o wysokości, co najmniej 0,5 m powinna być wykonana z piasku, natomiast dolna – tzw. właściwa warstwa filtracyjna – z drobnego żwiru. Wysokość tej drugiej warstwy nie powinna być mniejsza niż 1,0 m. W obudowie studni, na całej wysokości właściwej warstwy filtracyjnej, należy wykonać otwory o średnicy 20÷30 mm, służącej do odprowadzania ścieków przefiltrowanych. Wokół studni, w poszerzonym wykopie należy wykonać jakby przedłużoną warstwę filtracyjną (rys. 10-1) dla złagodzenia wypływu ścieków oczyszczonych odprowadzanych do gruntu.                     Według zaleceń polskich **, przy określaniu wymiarów studni (kołowych lub prostokątnych) uwzględnia się jako powierzchnię filtracji powierzchnię dna oraz ścian do wysokości ok. 1 m nad dnem.  Wydajność studni chłonnej Qs bądź jej średnicę, przy założonej wydajności (ilości odprowadzonych ścieków), można wyznaczyć ze wzoru:
Qs = Π∙ q ∙(0,25∙ +ds∙lp), m3/d                                          (10-1)
gdzie:
q- dopuszczalne obciążenie ściekami w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni wsiąkania obejmującej powierzchnię dna i powierzchnię ścian do wysokości 1,0 m, m3/m2∙d;       wielkość tę zaleca się przyjmować:
·         dla piasków średnio- i gruboziarnistych q= 0,1, m3/m2∙d,
·         dla piasków drobnoziarnistych i gruntów piaszczysto-gliniastych: q= 0,08, m3/m2∙d,
·         dla gruntów gliniasto-piaszczystych q= 0,04 , m3/m2∙d,
Uwaga: powyższe wartości obciążeń można zwiększyć o 10÷20%, jeżeli woda gruntowa znajduje się ok. 2,0 m poniżej dna studni chłonnej,
ds- średnica wewnętrzna studni chłonnej, m
lp- wysokość perforacji w ścianach studni, m; jako wielkość obliczeniową zaleca się przyjmować 
lp = 1,0 m.
 
            Według normy DIN 4261* wymiary studni chłonnej można ustalić przy założeniu, że na jednego mieszkańca przypada 1 m2 powierzchni wsiąkania, natomiast średnica studni nie może być mniejsza od 1,0 m.  Założenia amerykańskie *** , że powierzchnię wsiąkania (filtracji) określa się tylko dla ścian studni, gdyż dno studni chłonnej ulega szybkiej kolmatacji przez osady. Powierzchnię tę określa się, uwzględniając grubość poszczególnych warstw gruntu w wykopie oraz ich przesiąkliwość.
Przykładowe powierzchnie wsiąkania Fws dla różnych średnic wykopu Dw oraz głębokości wykopu poniżej wlotu ścieków(Hw) podano w tabeli 10-1.   

Tab. 10-1.       Przykładowe powierzchnie wsiąkania dla studni chłonnych, obliczone przy wykorzystaniu wzoru 10-1.
Dw
m
Fws w m2, dla różnych wartości Hw
Hw=1,2 m
Hw=1,8 m
Hw=2,4 m
Hw=3,0 m
1.
2.
3.
4.
5.
1,0
3,4
5,1
6,7
8,5
1,5
5,7
8,5
11,3
14,1
2,0
7,9
12,9
15,8
17,8
2,5
9,0
13,6
18,1
20,3
Źródło: Heidrich Z.: Przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wyd. COIB. Warszawa 1998.                            

9 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio zdecydowałem się na budowę studni głębinowej na mojej działce, z której czerpię wodę do budynków gospodarczych. W celu wydobycia wody z studni zastosowałem pompę hydroforową SKA 3.02 1,1kW 400V opisaną na - https://www.dostudni.pl/sklep,5,hydro-vacuum-grudziadz.html. Taka pompa jest jedną z najlepszych dostępnych na rynku. Jej konstrukcja składa się z bardzo mocnych, żeliwnych elementów połączonych z silnikiem. Przez to pompa odznacza się ogromną wytrzymałością podczas pracy.

    OdpowiedzUsuń
  3. W sumie ja ogólnie na studniach, aż tak się nie znam, ale u mnie jest studnia głębinowa. Teraz również rozważam to, aby podłączyć pompę do hydroforu https://pytanieodom.pl/jak-podlaczyc-pompe-do-hydroforu/ i jestem zdania, że jest to bardzo fajny sposób na nawadnianie ogrodu.

    OdpowiedzUsuń
  4. na budowę studni chłonnej potrzebna jest zgoda Wód Polskich, załącznikiem do wystąpienia o zgodę jest pono operat wodno-prawny, czy ktoś może mi wyjasnić jak to powinno wygladać ?

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja również zastanawiam się nad tym aby mieć własną studnię i nie wiem jeszcze czy ją budować teraz czy poczekać. Na pewno do wielu prac wezwę hydraulika https://hydraulik-warszawa.pl/ gdyż zależy mi na tym aby całość byłą dobrze podłączona.

    OdpowiedzUsuń
  7. Poniekąd jest to całkiem fajne rozwiązanie ale ja całkowicie się na tych kwestiach nie znam. Jeżeli chodzi o takie prace to zawsze je zlecam hydraulikowi https://darek-hydraulik.pl/ i to jest rzeczywiście najlepsza możliwa opcja.

    OdpowiedzUsuń
  8. Planując modernizację instalacji hydraulicznej w moim mieszkaniu, zdaję sobie sprawę, jak ważne jest znalezienie doświadczonego hydraulika, który sprosta nowoczesnym wyzwaniom. Dobre wykonanie prac jest kluczowe dla długotrwałego użytkowania. Dla tych, którzy szukają profesjonalistów w tej dziedzinie we Wrocławiu, polecam odwiedzenie https://rost.wroclaw.pl/. Ich doświadczenie i nowoczesne podejście do pracy są godne zaufania.

    OdpowiedzUsuń